İşyerimi Hekimliği Eğitimi

İşyerimi Hekimliği Eğitimi

TUS Dışı Uzmanlık Hekimlik: İşyeri Hekimliği

İşyeri Hekimliği Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yetkilendirilmesi ile olunan bir meslektir. İşyeri Hekimliği yapabilmek için bakanlık tarafından yetkilendirilmiş olma zorunluluğu vardır.

 Bütün alanlarda uzman hekim olmak için Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS)’a girmek gereklidir. İşyeri hekimliği ise uzman hekimlikler dışında ayrı bir branştır. Yetki ve görev yerleri çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlendiğinden sınavları da yine aynı bakanlık tarafından yapılmaktadır. 

 İşyeri Hekimi Kimdir?

İşyeri Hekimleri,  İşyerlerinde sağlık ve güvenliği artırmaya yönelik uluslararası standartlardaki kanun ve düzenlemelere uygunluk sağlamakla görevli hekimlerdir. Görevlerini yaparken İş Sağlığı Ve Güvenliği uzmanları ile beraber çalışırlar. Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafında sertifika verilerek yetkilendirilmiş hekimlerdir.

Bir İşyeri Hekiminin Görevleri

İşyeri hekimi işle ilgili şikâyet ve hastalıkları erken tespit etmek ve önlemek amacı ile tedbirler alır.

  • Tıbbi iş güvenliği ile ilgili tüm sorularda işverenlere ve çalışanlara tavsiyeler sunar.
  • Çalışma koşullarının değerlendirilmesine destek ( risk değerlendirmesi çalışmalarına ) verir.
  • Çalışanların muayenesi ve mesleki tıbbi değerlendirmesi, tetkik sonuçlarının kayıt altına alınması ve değerlendirilmesini yapar.
  • Şirkette iş güvenliğinin gözetimini yapar, örneğin işyerlerini teftiş eder.


İşyeri hekimi öncelikle bir danışmandır. İşyeri sahipleri ile çalışanlarla yakın ve güven dolu temas içindedir.  Şirketten sorumlu İş Sağlığı Ve Güvenliği Uzmanı ile işbirliği de yadsınamayacak bir önem taşır.  Başarılı bir mesleki tıbbi faaliyet için en önemli şart, bu irtibatlı kişiler ile istikrarlı bir güven pozisyonudur.

Her doktor gibi, İşyeri Hekimleri de sadece uzmanlık bilgi ve vicdanlarını kullanmakla yükümlüdür; tıbbi değerlendirme ve eylemlerinde herhangi bir talimatla bir kurum veya kişiye bağlı değildirler.

Her doktor gibi, İşyeri hekimi de elbette tıbbi gizliliğe tabidir.

Şirket, özel bir durum olması halinde işyeri hekiminden tavsiyeler alır.

İşyeri Hekimi Olmak İçin Gerekli Şartlar

Diploma Şartı

İşyeri hekimi olabilmek için ülkemizde üniversitelerin Tıp Fakültelerinden veya yurt dışındaki üniversitelerin Tıp Fakültelerinden mezun olup; YÖK tarafından denkliği bulunanlar işyeri hekimi olabilirler.

Kurs Alma Şartı

İşyeri Hekimi olmak isteyen adayların Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş bir eğitim merkezinden kurs alması gerekmektedir.

 İşyeri Hekimlerinin Eğitim Süreci Hakkında Kısa Bilgilendirme

İşyeri Hekimliği Kursu toplam 220 saatlik bir programdır. 90 saat uzaktan eğitim 90 saat örgün eğitim ve 40 saat staj eğitimidir.

Eğitim İçin Gerekli Belgeler

Diploma (yurtdışı mezunları denklik belgesini de sunmak zorundalar)

Nüfus Cüzdanı (Kimlik) Fotokopisi

1 Adet Fotoğraf

Kurs Başvuru Dilekçesi ( Kayıtta Kurumdan Temin edilebilir)

Eğitim Sonunda Herhangi Bir Sınav Var Mı?

Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının görevlendirmesi ile ÖSYM tarafından yılda iki kere yapılan İSG Sınavlarına girmek zorunludur. Sınavdan başarısız olanların tekrar eğitim almalarına gerek yoktur. Bir sonraki sınavlara direkt başvuru yapabilirler.

Adayların sınavlardan başarılı olması durumunda İSG Katip uygulaması üzerinden sertifikalarını alarak; İşyeri Hekimi olarak hizmet vermeye başlayabilirler.

İş Sağlığı Ve Güvenliği Eğitimi alanında çeşitli iş kollarında çalışmak üzere binlerce İSG Profesyoneli kazandıran Yeni Uzman Akademi, ÇSGB onaylı sertifika sağlayan Türkiye’deki ilk kurumlardan biridir.

2003 yılından bugüne sektörde bulunan ve geniş şube ağı ile edindiği tecrübeyi kaliteli bir biçimde yansıtan Yeni Uzman Akademi sektörünün öncü eğitim kuruluşlarındandır.

Yeni Uzman Akademi’ye 0 212 809 65 89 numaralı telefon ile ulaşabileceğiniz gibi bilgi@yeniuzmanakademi.com e –posta adresimizi üzerinden de ulaşabilirsiniz. Ayrıca ana sayfamızda bulunan formu boşluk bırakmadan doldurup bize gönderirseniz Uzman Akademi’nin Eğitim Uzmanları sizinle telefon aracılığı ile iletişime geçerek hem  İşyeri Hekimliği hakkında bilgiler verecek hem de sorularınızı yanıtlayıp kayıt işlemlerinizde rehberlik edecektir.

Hemen Arayın